Élet és gyász

Life coaching

Mi az a life coaching és miben segít?

 A life coachingot magyar nyelven legtöbbször életvezetési tanácsadásnak hívjuk, ez az elnevezés azonban megtévesztő lehet. Egyrészt azért, mert valójában az életvezetési tanácsadás egy külön szabályozás alá tartozó segítő szakma. Másrészt a coach nem tanácsadó, hanem egy olyan "személyi edző", aki különféle technikákat alkalmazva vezeti rá kliensét, a coacheet, egy adott probléma helyes megoldására, egy fejleszteni kívánt magánéleti területen eredmények elérésére. A life coaching tehát azt jelenti, hogy az ember nem egyedül birkózik meg adott problémákkal az életében, hanem egy tapasztalt szakember segítségével értékeli a helyzetet és közösen kidolgozva egy stratégiát, egyedül képes lesz megoldani a problémát. És hogy mi kell ahhoz, hogy a folyamat sikeres legyen? Egy olyan coachee, aki tudatosan cselekszik, elszánt és nagy önfegyelemmel rendelkezik. 

 A coach sikeresebb emberré próbálja fejleszteni ügyfelét. A life coach az ügyfél privát életének problémáival foglalkozik. Elsősorban olyan személyek keresnek fel life coachot, akik keresik önmagukat, hivatásukat, úgy érzik, nem elég jók valamiben vagy semmire sincs idejük, ezért kapkodva élnek, ennek következtében pedig semmire sem fordítanak kellő figyelmet, nincs bátorságuk belefogni nagy álmuk megvalósításába, vagy akik egyedül érzik magukat, nem kapnak támogatást. Mindezen problémák mellett persze számos példát megemlíthetnénk, hogy miben is segíthet egy life coach. 

 A life coaching fő célja az egyén erőforrásainak aktivizálása, kreativitásának kibontakoztatása, teljesítményének növelése, önmegvalósítása (a célok megfogalmazása és elérése), az önbizalom és a pozitív énkép erősítése, a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése. Ahogy a coaching folyamatok általában, úgy a life coaching is arról szól, hogy a coach tükröt tart ügyfele elé, és kérdéseivel terelgeti a klienst a probléma megoldása felé. Minden típusú coachingban nagyon fontos a bizalom, a magánéleti, kényesebb problémákat érintő kérdésekben még fokozódik fontossága. Elengedhetetlen, hogy a coach empatikus legyen, felkészült és mindig tudja, hogy melyik pillanatban melyik kérdéssel segítse tovább ügyfelét az úton. 

Grief coaching

A gyásztanácsadó szerepe a veszteség feldolgozásában: 

 A veszteség, legyen az egy szeretett személy halála, egy kapcsolat vége, vagy akár egy munkahely elvesztése, mély érzelmi megpróbáltatásokat jelent. A gyásztanácsadók végzett, szakértő támogatók, akik képesek "elkísérni" a gyászolót a feldolgozás folyamatának rögös útján. A gyásztanácsadók többféle módszert alkalmaznak, hogy segítsenek a gyászolóknak. Az alábbiakban néhány kulcsfontosságú terület kiemelve.

Érzelmi támogatás: A gyász során sokan éreznek magányt, szomorúságot vagy akár dühöt. A szakember biztonságos teret ad, ahol az érintettek kifejezhetik érzéseiket anélkül, hogy megítélnék vagy szánnák őket.

Feldolgozási technikák: A tanácsadók különböző technikákat alkalmaznak, mint például a beszélgetés, a naplóírás vagy a kreatív kifejezés, hogy segítsenek a gyászolóknak a fájdalmuk feldolgozásában.

Megértés és elfogadás: Segítenek az érintetteknek megérteni a gyász folyamatát és annak normális fázisait, ami elősegítheti az elfogadást.

Újraértelmezés: A szakemberek támogatják a gyászolókat abban, hogy újraértelmezzék a veszteséget és a jövőjüket, segítve őket abban, hogy új célokat tűzzenek ki. 

 Végeredményként a fájdalom és a bénultság helyett, szeretettel teli emlékezés tölti be a korábbi mély űrt és az elvesztett hozzátartozóra történő visszagondolás immáron a mindennapok természetes pillanataiként részei az életnek. 

Egyéb veszteségek, ahol a gyásztanácsadó segíthet:

 A gyásztanácsadók nem csupán a halálesetek kapcsán nyújtanak segítséget. A válás vagy egy hosszabb kapcsolat megszűnése szintén érzelmi megrázkódtatást okoz. A tanácsadók segíthetnek az érzelmek feldolgozásában és az új életvitel kialakításában.A munkahely elvesztése nemcsak anyagi, hanem érzelmi válságot is okozhat. A tanácsadók, főleg amennyiben azok coach tevékenységben is képzettek, sikeresen új célok és karrierirány felé terelhetik a hozzájuk fordulókat. Nagyon fontos terület a diagnózis feldolgozás. Súlyos betegségek vagy krónikus állapotok kialakulása szintén a veszteség leírhatatlan érzését eredményezhetik. A szakemberek segíthetnek a betegeknek és családtagjaiknak az új helyzet elfogadásában.Életünk során azonban számos átmenet, mint például a gyermek felnőtté válása, az időskor beköszöntése vagy a költözés, szintén tényleges veszteségekkel, vagy veszteség érzéssel járhatnak. Ezen esetekben is érdemes lehet gyásztanácsadó segítségét kérni. 

© 2025 Minden jog fenntartva | Kádár Rupert - Online life coaching és veszteség feldolgozási tanácsadás
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!